Hva betyr en mulig NJ-streik for deg som medlem av Norsk filmforbund?

I år har vi forhandlet parallelt med Norsk Journalistlag (NJ) om vilkår og lønn for fast ansatte på TV-underholdning. Vi har nå inngått en tariffavtale med Virke for fast ansatte på TV-underholdning, som er tilgjengelig på vår hjemmeside under “avtaler og rettigheter”. Samtidig har NJ brutt forhandlingene og møter Virke hos Riksmekleren 3.-4. juni. Dersom disse forhandlingene ikke fører frem, vil NJ iverksette streik.

Situasjonen har naturlig nok skapt mange spørsmål blant våre medlemmer. Nedenfor finner du svar på de vanligste spørsmålene:

Jeg er kun medlem av Norsk filmforbund. Er jeg i streik hvis NJ går i streik?
Nei. En generell regel er at de arbeidstakere som ikke er i streik skal fortsette sitt ordinære arbeid som før. Det innebærer at deres arbeidsplikt verken skal innskrenkes eller utvides.

Jeg er medlem av Norsk filmforbund og NJ. Er jeg i streik hvis NJ går i streik?
Ja, i utgangspunktet. Men hvis du er fast ansatt, medlem av Norsk filmforbund og vi har gjort vår tariffavtale for fast ansatte gjeldende for det produksjonsselskapet du jobber hos, kan ikke NJ ta deg ut i streik.

Jeg er kun medlem av Norsk filmforbund. Kan jeg da ta oppgaver fra en kollega som er NJ-organisert om det eventuelt blir streik?
Nei, du skal ikke påta deg andre utvidede arbeidsoppgaver fra en kollega som er NJ-organisert og er i streik. Din arbeidsplikt skal verken innskrenkes eller utvides under en eventuell NJ-streik.

Jeg er kun medlem av Norsk filmforbund og har mottatt permitteringsvarsel. Hva skjer da? 
Ved permittering må arbeidsgiver følge en bestemt prosedyre:

  1. Arbeidsgiver må først konferere med de tillitsvalgte

  2. Det skal skrives protokoll fra dette møtet

  3. Deretter skal den enkelte medarbeider få et betinget permitteringsvarsel med minimum 14 dagers varsel før permitteringen kan tre i kraft

  4. I disse 14 dagene (varslingsperioden) skal du arbeide og motta lønn som vanlig

Ved permittering som følge av streik har du krav på dagpenger fra NAV fra første dag, så lenge dine lønns- og arbeidsvilkår ikke påvirkes av utfallet av streiken. Som medlem av Filmforbundet er du omfattet av vår tariffavtale, som allerede er inngått med Virke. Dette betyr at du ikke har direkte interesse i utfallet av en eventuell NJ-streik, og du vil derfor som hovedregel ha rett til dagpenger ved permittering. Streikende har derimot ikke krav på dagpenger.

Jeg er medlem i både Norsk filmforbund og NJ, og har mottatt permitteringsvarsel. Hva skjer da? 
Som medlem av NJ har du direkte interesse i utfallet av streiken. Du har derfor ikke krav på dagpenger. Blir du ikke tatt ut i streik som NJ-medlem, men er permittert, vil du ikke ha krav på lønn eller dagpenger fra NAV.

Hvordan vil meklingen (og evt. streik) mellom NJ og Virke påvirke avtalen Norsk filmforbund har landa for fast ansatte på TV-underholdning?
Meklingen mellom NJ og Virke vil ikke ha noen direkte innvirkning på avtalen vi og Virke har inngått for fast ansatte på TV-underholdning.

Jeg er kun medlem av Norsk filmforbund og fakturerer. Hva skjer med meg ved en eventuell streik?
Dette avhenger av oppdragsavtalen. Reglene om streik og dagpenger gjelder kun for arbeidstakere, altså du som går på lønn og enten er fast eller midlertidig ansatt. Dette er også en av grunnene til at vi alltid oppfordrer medlemmer til å gå på lønn.

Er det mulig med dobbeltmedlemskap hos Norsk filmforbund og NJ? 
Dette er opp til den enkelte organisasjon. Norsk filmforbund har ikke vedtektsfestet noe forbud om dobbeltmedlemskap.

Vi håper dette var oppklarende! Vi vil fortløpende oppdatere siden dersom det vil komme flere ofte stilte spørsmål. Er du usikker/har flere spørsmål om saken? Ikke nøl med å kontakt oss via telefon eller på juridisk@filmforbundet.no.

Andre nyheter

JA-flertall for ny tariffavtale for fast ansatte på TV-underholdning

Den nye tariffavtalen for fast ansatte på TV-underholdning er nå godkjent av våre medlemmer etter uravstemning med et klart JA-flertall på 98,5 prosent. Filmforbundet vil nå kunne kreve at tariffavtalen blir gjort gjeldende i produksjonsselskaper der Filmforbundet har tilstrekkelig antall medlemmer i henhold til hovedavtalens vilkår. Den nye avtalen innebærer at produsenter, produksjonsledere, klippere og

Uravstemning: Tariffavtale for fast ansatte på TV-underholdning

Norsk filmforbund signerte fredag kveld en tariffavtale med Virke som for første gang inkluderer fast ansatte som jobber med TV-underholdning! Dette er et viktig gjennombrudd i arbeidet vårt for å sikre like rettigheter for alle, uansett hvordan du er ansatt. Et stort skritt i riktig retning Etter tøffe forhandlinger fikk vi det endelig til: produsenter, produksjonsledere,

God påske!

God påske! Filmforbundet er stengt i påskeferien fra 14. til 21. april. Vi er fullt tilbake tirsdag 22. april. God påske til dere alle!

Utvidet frist for å søke bibliotekvederlag for 2024: Ny frist er 23. april!

Norsk filmvederlagsfond ser et behov for å utvide fristen for å søke bibliotekvederlag for visningsåret 2024. De har derfor utvidet fristen til onsdag 23. april. Du finner både informasjon om hvem som kan søke på bibliotekvederlag og registreringsskjemaene på følgende hjemmeside: https://www.filmvederlagsfondet.no/ Les informasjonen på hjemmesiden nøye. Husk at du kan registrere opp til fire

Vil du delta som observatør på Norsk filmforbunds digitale landsmøte?

Norsk filmforbund holder i år sitt digitale landsmøte 3. april fra kl. 16.00 til 18.00. Det er de valgte delegatene som har stemmerett på det digitale landsmøtet. MEN det er fortsatt mulighet for å bli med som observatør. Observatører har ikke stemmerett, men gir deg mulighet til å følge diskusjonene. Du må melde deg på (trykk her)

← Tidligere